מתי כספי הוא ללא ספק אחד היוצרים הפוריים והמשפיעים ביותר שזכתה להם מדינתנו. הוא מלחין מעניין ומעבד מגוון היוצר בעושר של טעמים וסגנונות, והוא ייסד סוגה בזמר העברי שאמנים רבים צעדו בשביליה בעקבותיו ובהשפעתו. הצליל המיוחד והאיכותי, ההקפדה על העיבוד וההפקה המגוונת של כספי מהווים פרק משמעותי במדף התקליטים העבריים. הוא מוצג לא אחת כמי שיצר מהפכה במוזיקה הישראלית, כאחד המוסיקאים הכי מגוונים בארץ. בחלק זה של האתר מובא סיפור חייו.

סקירת כל האלבומים שהוציא מתי כספי - החל מהתקליט עם "שלישיית לא אכפת להם" ב-1971, דרך אלבום הבכורה ב-1974, שהפך את כספי בן-לילה לאחד האמנים המוכרים והפופולרים בישראל, האלבומים המשותפים עם שלמה גרוניך, סשה ארגוב, ריקי גל, אלבומי אוסף, אלבומי מופעים, ועד היום.
כל אבני הדרך בקריירה של כספי, שחלקם הם גם אבני דרך במוסיקה הישראלית.
לכל אלבום מצורפים כל השירים להאזנה, כל המילים, והמון פרטים מרתקים לקריאה.

במשך עשרות שנות פעילותו המוסיקלית הרבה כספי להלחין, ובעיקר להפיק ולעבד מוסיקה לאומנים אחרים, וכמו כן לכתוב מוסיקה להצגות, סרטים, מופעים שונים, פסטיבלי זמר, להקות צבאיות ועוד.
לגבי לחנים שלו שמסר לאחרים מספר כספי כי את השירים הוא לא כותב לפי הזמנה אלא "מוסר מנגינות", כי את השירים הוא כותב קודם כל לעצמו, ורק מאוחר יותר הוא מוצא שהשיר מתאים יותר למישהו אחר.
בחלק זה של האתר מובאת סקירה של כל אחד מהפרוייקטים אותם הוביל כספי במשך השנים.

למתי כספי שלושה ספרי תוים שיצאו במשך השנים: 'ברית עולם', 'ילדותי השנייה', ו'אחד לאחד'. ספר נוסף שנסקר פה הוא 'אני אשתגע'.
ב-2013 יצא ספר מחקר מקיף ומרתק על המוסיקה של כספי, מאת המוסיקולוגית ד"ר ציפי פליישר. בספר פרישת עולמו ההרמוני העשיר והייחודי של מתי כספי על סמך ניתוח מעמיק של ארבעים משיריו, בד בבד עם עיסוק ברבדי חייו ובהשפעות שפעלו עליו. הספר הוא אחד המעניינים שיצאו בישראל והעוסקים ביצירתו של מלחין ישראלי.

עולמו המוסיקלי של מתי כספי, היופי וההומור שביצירתו ואישיותו, כפי שבאים לידי ביטוי בעשרות סרטוני וידאו מכל התקופות.
בחלק זה של האתר וידאו קליפים לשיריו, קטעים מהופעות, ראיונות, תוכניות מוזיקה בהשתתפותו ועוד.

דילוג לתוכן