פסטיבלי הזמר והפזמון

מתי כספי השתתף כזמר, מלחין או מעבד בשמונה מ"פסטיבלי הזמר והפזמון" העבריים.

הופעתו הראשונה בפסטיבל כזה הייתה בשנת 1971, שם שר יחד עם להקתו דאז- שלישיית "לא אכפת להם" - את השיר "ציפורים בראש" (מילים: שמרית אור, לחן: מתי כספי, עיבוד: אילן מוכיח).

שלישיית "לא אכפת להם" בשיר "יש לי ציפורים בראש", פסטיבל הזמר והפזמון 1971
שלישיית "לא אכפת להם" בשיר "יש לי ציפורים בראש", פסטיבל הזמר והפזמון 1971

שנה לאחר מכן, ב-1972, ביצע מתי את השיר "אחרי שנסעת (ואותך)". את המילים כתב שלמה גרוניך, לאחר שמאוד לא אהב את המילים המקוריות לשיר, שדיברו על ארובות רידינג ד', מאחר ונכתבו (על ידי דן אלמגור) לתוכנית סאטירית. גרוניך חשב שמגיעות ללחן היפהפה (של כספי) מילות אהבה. גרוניך גם עיבד את השיר לביצועו הפסטיבלי.

פסטיבל הזמר של שנת 1974 זכור במיוחד בזכות הופעתו של מתי כספי עם שלישיית "שוקולד מנטה מסטיק" בשיר "נח" (מילים: יורם טהר-לב, לחן ועיבוד: מתי כספי). השיר, שזכה להצלחה גדולה, שולב גם בתקליט הבכורה של כספי.

עוד בפסטיבל זה שרה הזמרת/חיילת נתנאלה את "שיר היונה" (מילים: שמרית אור, לחן ועיבוד: מתי כספי).

ב-1975 הסתפק כספי בעיבוד שני שירים לפסטיבל: "איזה קרנבל" בביצוע מירי אלוני (מילים: זרובבלה ששונקין פיין, לחן:דפנה אילת), ו"פרשת דרכים" בביצוע סדנת תיאטרון שכונת התקוה (מילים:בצלאל אלוני, לחן:בנימין עציוני).

בשנת 1976 לא התקיים פסטיבל זמר, אלא "חגיגת זמר". המופע לא היה תחרותי וכל משתתף נדרש להשמיע שיר אחד מוכר ושיר אחד חדש שלו. כספי ביצע בתור השיר המוכר את "אליעזר בן יהודה" (מילים: ירון לונדון, לחן ועיבוד: מתי כספי), ואת "ברית עולם" שר כשיר חדש (מילים: אהוד מנור, לחן ועיבוד: מתי כספי).

שנתיים לאחר מכן הלחין כספי את השיר "מישהו" ונתן אותו לביצוע ליהודית רביץ, בפסטיבל הזמר והפזמון של 1978 (מילים: אהוד מנור, לחן ועיבוד: מתי כספי).

ב-1980 עיבד את השיר "כמו לפני שנים" שביצע אריק סיני (מילים: יעקב גלעד, לחן: יהודית רביץ).

ב-1987 עיבד לפסטיבל שני שירים: "ספינת הזכרונות" ששרה נתנאלה (שגם כתבה והלחינה), ואת "אביב" שביצעה לימור שפירא (מילים: רחל, לחן: לימור שפירא).

דילוג לתוכן